chimaera تاریخی لرستان شهرستان سلسله تصاویر بی نظیر

chimaera: تاریخی لرستان شهرستان سلسله تصاویر بی نظیر طبیعت منحصر به فرد سلسله بهشت لرستان گردشگری و جاذبه توریستی لرستان

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی بورس در انتظار عوض کردن سیاست

بازار سهام در هفته جاری رشد یک درصدی شاخص کل توام با احتیاط معامله گران را به ثبت رساند. زیاد کردن تنش های لفظی در حوزه سیاست خارجی به همراه نزدیک شدن به موعد ا

بورس در انتظار عوض کردن سیاست

بورس در انتظار عوض کردن سیاست

عبارات مهم : بازار

بازار سهام در هفته جاری رشد یک درصدی شاخص کل توام با احتیاط معامله گران را به ثبت رساند. زیاد کردن تنش های لفظی در حوزه سیاست خارجی به همراه نزدیک شدن به موعد اجرای دور اول تحریم های آمریکایی در کنار ادامه ابهام در سیاست ارزی دولت موجب شده است تا عملا انگیزه خریداران سهام جهت حضور در طرف تقاضا کم کردن یابد. در همین حال، با زیاد کردن نسبتا مستمر فاصله دلار غیررسمی با قیمت رسمی، توجیه فروش ارزهای صادراتی با قیمت دولتی هر روز کمتر می شود و قیمت گذاری کالاها در بورس کالا نیز فاصله بیشتری با قیمت آزاد پیدا می کند؛ ترکیبی که موجب شده است عدم النفع شرکت های بورسی از محل زیاد کردن رانت ارزی شدت یافتن شود.

بورس در انتظار عوض کردن سیاست

بورس در انتظار عوض کردن سیاست

به این ترتیب، همه نگاه ها در بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران به سمت دولت و تیم تازه دوخته شده است است تا با بازبینی در سیاست های خود، نه تنها شرایط نامطلوب کنونی جهت فعالیت بخش عمده ای از شرکت های بورسی را اصلاح کنند بلکه با بازگشت به منطق بازار، از بروز عدم تعادل های جدی در سطح اقتصاد کلان ناشی از بزرگ تر شدن فاصله دو قیمت ارز جلوگیری کنند.

دوراهی کنترل یا آزادسازی؟

در هفته جاری اخبار غیررسمی حکایت از شتاب گیری رشد قیمت ارز در بازار غیررسمی و عبور ارزش دلار آمریکا از مرز ۹ هزار تومان داشت. به این ترتیب، فاصله قیمت غیررسمی و رسمی به بیش از ۵۰ درصد رسیده که حتی در مقطع اوج سیاست ارز دونرخی در سال ۹۱ نیز سابقه نداشته هست. در بورس کالا هم قیمت گذاری محصولات با دلار دولتی موجب تشکیل صف های طویل جهت اکثر محصولات فولادی و پتروشیمی به منظور انتفاع از تفاوت قیمت موجود شده است است.

بازار سهام در هفته جاری رشد یک درصدی شاخص کل توام با احتیاط معامله گران را به ثبت رساند. زیاد کردن تنش های لفظی در حوزه سیاست خارجی به همراه نزدیک شدن به موعد ا

به این ترتیب، حدود سه ماه بعد از شروع اجرای سیاست ارز تک نرخی می توان گفت نه تنها این رویه باعث کم کردن التهاب بازار نشده بلکه با مسدود کردن مجرای مهم عرضه در بازار غیررسمی از طریق صادرکنندگان بزرگ و بانک مرکزی و نیز ارسال سیگنال کمبود به طرف تقاضا ناشی از اعمال محدودیت در تخصیص ارز، به پرسشها دامن زده هست. اصرار بر ادامه این شرایط می تواند به معنای شدت یافتن شکاف دو قیمت و حتی اخلال در تناوب عرضه کالا به علت التهاب روانی حاکم بر بازار باشد؛ اتفاقی که نمونه آن را در هجوم خریداران به بورس کالا و زیاد کردن شکاف قیمت آزاد با قیمت بورس می توان مشاهده کرد. مطالعه سیاست های مشابه کنترلی در کشورهای دیگر نیز نشان می دهد که استمرار این سیاست ها در شرایط التهاب ارزی تنها هزینه اجرای آن را در طول وقت زیاد کردن داده و در نهایت سیاست گذار بعد از طی سیکل آزمون و اشتباه مجبور به قبول منطق بازار شده است هست. در حال حاضر نیز به نظر می رسد با زیاد کردن پرشتاب قیمت ارز موازی، سیاست گذار به نقطه ای رسیده که ناچار است بین کنترل یا آزاد سازی دست به گزینش بزند. با توجه به تبعات منفی ادامه سیاست های کنترلی، احتمال می رود تا همگام با ترمیم تیم اقتصادی دولت، نشانه های بازبینی جامع در سیاست ارزی کنونی پدیدار شود؛ اتفاقی که در صورت وقوع جهت فعالان بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران نوید موج رونق ناشی از تطبیق سودآوری و به تبع آن ارزش سهام متناسب با قیمت تازه ارز را می دهد.

زیر و بم گزارش های سه ماهه

در هفته جاری و در آخرین مهلت قانونی ارسال صورت های مالی سه ماهه شرکت ها، سامانه اطلاع رسانی ناشران (کدال) شاهد ارسال حجم انبوهی از گزارش هایی بود که در مجموع حکایت از اصلاح عملکرد اکثر صنایع بورسی داشت؛ هر چند این اصلاح به علت اجرای سیاست ارز تک نرخی در فروردین ماه و اعمال کنترل های شدید قیمتی بر بازار فروش محصولات داخلی، چشمگیر نبود.

بورس در انتظار عوض کردن سیاست

در بزرگ ترین گروه بورس یعنی پتروشیمی، تقریبا اکثر شرکت ها اوضاع به مراتب بهتری را نسبت به زمستان گزارش کردند که عمدتا به علت رشد ارزش فروش محصولات از محل زیاد کردن قیمت های جهانی و تا حد کمتری رشد قیمت تسعیر ارز بود. با وجود این، فحوای گزارش ها نشان می دهد هنوز اجرای سیاست خوراک ۳۸۰۰ تومانی (به جای تسعیر دلار خوراک با ۴۲۰۰ تومان) جهت شرکت ها به خاص مصرف کنندگان گاز در هاله ای از ابهام قرار دارد. صنایع فلزی عالی ترین عملکرد را بین گروه های بزرگ داشتند و فولادسازان، روی کاران، ملی مس و ایرالکو همگی سهامداران خود را از این لحاظ راضی نگه داشتند.

در گروه پالایشی نیز شرکت ها پوشش سود بالایی را نسبت به عملکرد سال گذشته به نمایش گذاشتند که عمدتا به رشد قیمت نفت خام و محصولات مربوط می شود. میان گروه های کوچک تر، در صنعت مهجور دارویی، بعضی شرکت ها در کمال شگفتی عملکرد خوبی را به بازار مخابره کردند که نشان دهنده ضرورت تعمق زیاد تحلیلگران بر تک تک شرکت ها فارغ از اوضاع بنیادی نامناسب کل این صنعت هست. ولی سیمانی ها و انبوه سازان هنوز گویا در خواب زمستانی هستند و به جز چند شرکت سیمانی، بقیه گروه نشانه ای از بازتاب تورم در قیمت های فروش را بروز ندادند. از برآیند ارزیابی گزارش های سه ماهه می توان گفت به لحاظ بنیادی، بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران در مسیر نسبتا مناسبی حرکت می کند که البته می تواند با انعطاف زیاد دولت در سیاست های ارزی در ماه های آینده تسریع شود.

بازار سهام در هفته جاری رشد یک درصدی شاخص کل توام با احتیاط معامله گران را به ثبت رساند. زیاد کردن تنش های لفظی در حوزه سیاست خارجی به همراه نزدیک شدن به موعد ا

سیگنال التیام چین به بازار جهانی

در حالی که بازارهای جهانی هفته را با هراس از تبعات جنگ تجاری شروع کردند، تصمیمات سیاست گذاران پولی و اقتصادی چین در روز دوشنبه عملا این روند منفی بالقوه را موقتا متوقف کرد. بر این اساس، نه تنها بانک مرکزی این کشور بزرگ ترین تزریق یکساله اعتبار ارزان را به بازار بین بانکی از سال ۲۰۱۴ انجام داد (معادل ۷۴ میلیارد دلار) بلکه در بعضی سیاست های مربوط به سختگیری بر موسسات مالی غیر مجاز هم بازبینی کرد. همزمان، مقام ارشد ناظر در حوزه سیاست گذاری پولی و بیمه ای در چین نیز در نشستی با روسای بزرگ ترین بانک های کشور، آنها را به تزریق اعتبار به بخش شرکتی تشویق کرده هست. مجموع این تحولات موجب شد تا بازارهای سهام در چین بیشترین رشد در سه روز متوالی در دو سال گذشته را ثبت کنند و قیمت مواد خام و فلزات اساسی هم از زیر فشار شدید هفته های اخیر رها شود.

این تصمیمات که احتمالا جهت مقابله با تبعات رکودی جنگ تجاری از سوی دومین اقتصاد بزرگ دنیا اتخاذ شده است هر چند در کوتاه مدت ممکن است بر رونق بازارها موثر باشد ولی بر مهار ریسک مهم که عبارت از احتمال کند شدن اقتصاد جهانی در افق میان مدت است تاثیر اندکی می گذارد. به این ترتیب، هر چند رشد اخیر قیمت کامودیتی ها می تواند جهت بورس کالامحور پایتخت کشور عزیزمان ایران نیز خبر خوبی باشد ولی سرمایه گذاران باید با توجه به عمر طولانی سیکل رونق کنونی و نیز هشدار تحلیلگران مشهور مبنی بر خطر بروز رکود (ولو ملایم) در سطح اقتصاد جهانی در افق میان مدت (تا آخر سال ۲۰۲۰) هوشیار باشند.

بورس در انتظار عوض کردن سیاست

دنیای اقتصاد/شروین شهریاری

واژه های کلیدی: بازار | سیاست | اقتصاد | اقتصاد | اقتصادی | محصولات | اخبار اقتصادی و بازرگانی

بورس در انتظار عوض کردن سیاست

بورس در انتظار عوض کردن سیاست

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog